0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst
Zahraničí26. 9. 20054 minuty

Vyhrožuj Bombou, a máš klid

Astronaut
Fotografie: Tohle už komisaři znají, ale jinam je nepustili. (Jongbjon, 11. září 2005.) Foto Profimedia.cz / AFP
Autor: Respekt
Fotografie: Tohle už komisaři znají, ale jinam je nepustili. (Jongbjon, 11. září 2005.) Foto Profimedia.cz / AFP
Fotografie: Tohle už komisaři znají, ale jinam je nepustili. (Jongbjon, 11. září 2005.) Foto Profimedia.cz / AFP Autor: Respekt

Severní Korea dala své „čestné pionýrské“, vrací se ke Smlouvě o proliferaci – a svět ji zahrnuje péčí. Rovněž Írán se inspiruje.

↓ INZERCE

Severní Korea má zase na čas vystaráno. Skončila totiž mezinárodní izolace Pchjongjangu. Za jakou cenu? Za jaderné zbraně. KLDR se minulé pondělí zavázala, že se vzdá svého vojenského jaderného programu výměnou za mezinárodní uznání, za ujištění o vlastní nedotknutelnosti a hospodářskou pomoc, jež udrží tamní komunistický experiment na nohou.

Co uzná Amerika…

Je to zpráva dobrá, či špatná? Těžko říct. Určitě to není dobrá zpráva pro 150 tisíc severokorejských politických vězňů. Ostatní severokorejští občané ale mají naději, že alespoň nebudou trpět hladem, kterému jich za poslední desetiletí už dva miliony podlehly. I z mezinárodního hlediska má dohoda své rozpory. Zabránilo se tím sice vystupňování krize, která se vyhrocovala od prosince 2002, kdy Severní Korea vyhostila ze země mezinárodní jaderné kontrolory, odstoupila od Smlouvy o nešíření jaderných zbraní (proliferaci) a obnovila jaderný program oficiálně zmrazený od dohody s USA v roce 1994. Letos v únoru pak atmosféra zhoustla přiznáním KLDR, že disponuje jaderným arzenálem. Nicméně…

Na šestistranných jednáních obou Korejí, Japonska, Ruska, USA a Číny, která od srpna 2003 hostil Peking, se zásadní kompromis odehrál až předminulý víkend, kdy…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc