Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Kaleidoskop

Fotografie: Pozdrav z minulosti, kterou jsme ještě neviděli. Foto Nasa • Autor: Respekt
Fotografie: Pozdrav z minulosti, kterou jsme ještě neviděli. Foto Nasa • Autor: Respekt

Obecně se má za to, že kosmickými velmocemi jsou dnes USA, Rusko, Čína a evropské konsorcium ESA. Japonce v tomto ohledu zatím svět nebere moc vážně. Pohled na internetové stránky jejich kosmické agentury JAXA ovšem ukazuje, že neprávem. Ukázkovým příkladem jejích aktivit může být právě probíhající expedice s tajemným názvem Hayabusa. Jde o misi stejnojmenné kosmické sondy k asteroidu Itokawa. Právě v těchto dnech už výprava japonským vědcům vynesla první zdařilé fotografie. A to je teprve začátek. V listopadu se Hayabusa pokusí sebrat z povrchu asteroidu vzorek a dopravit ho na Zem. Pokud se to podaří, bude to pro japonské badatele, kteří se zabývají kosmickým kamením a prachem, významný triumf.

Nosíte brýle a rozčiluje vás, když se orosí? Unavuje vás stále otírat zamlžené sklo auta? Takovému problému se zdá být konec. Tvrdí to alespoň výzkumníci z renomovaného Massachusettského technologického institutu. Řešením jsou podle nich – skoro by se chtělo říct jak jinak – nanočástice. Zjistili totiž, že je-li na sklo nanesena tenká vrstva z běžně dostupných křemenných a polyallylaminhydrochloridových nanomateriálů, přitahuje a rozmazává kapičky rosy do plochého útvaru, skrz který – protože je rovnoměrný – lze snadno vidět. Nanovýzkumníci si tak mohou mnout ruce: většina lidí sice jejich oboru nerozumí, tak praktický vynález však jistě ocení svou…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 37 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v39.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 37 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.