0:00
0:00
Astrounat Brázda
Odvaha nejen číst

Politika16. 9. 20058 minut

Princ temnoty dlí v Bruselu

Kdo by čekal, že se Evropská unie pobritští tak rychle a snadno. Peter Mandelson, evropský komisař pro obchod a spojenec Tonyho Blaira v Bruselu, právě pustil do Evropy záplavu levného textilu z Číny a udělal to s obratností hodnou politického kouzelníka mediální éry. Pár šikovně formulovaných vět a místo očekávaných protestů vládne na kontinentu spíše klidné smíření s realitou. Jednou to přijít muselo a bohémský komisař navíc neopomíná upozornit, že tohle je teprve začátek.

Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Kdo by čekal, že se Evropská unie pobritští tak rychle a snadno. Peter Mandelson, evropský komisař pro obchod a spojenec Tonyho Blaira v Bruselu, právě pustil do Evropy záplavu levného textilu z Číny a udělal to s obratností hodnou politického kouzelníka mediální éry. Pár šikovně formulovaných vět a místo očekávaných protestů vládne na kontinentu spíše klidné smíření s realitou. Jednou to přijít muselo a bohémský komisař navíc neopomíná upozornit, že tohle je teprve začátek.

↓ INZERCE
Inzerce Budvar
Inzerce Budvar

Ach to skvělé vítězství

Jako když voda prorazí narychlo splácanou hliněnou hráz. Už více než týden se z evropských přístavů valí na pulty prodejen desítky milionů kusů levného oblečení z Číny. Dovozci a zákazníci se radují z dobrých obchodů a laciných triček, inzerované zástupy zruinovaných výrobců a nezaměstnaných nejsou nikde vidět. Strach má velké oči – levná trička a kalhoty tady v Evropě přece už delší dobu téměř nikdo nevyrábí.

Když se letos v srpnu plnily sklady evropských přístavů balíky napěchovanými svetry, kalhotami a spodním prádlem, odpočíval oficiální viník celé šlamastyky, komisař Evropské unie pro obchodní záležitosti Peter Mandelson, na prázdninách. Protřelý politik se narůstající panikou možná dokonce dobře bavil, přestože oficiálně byl denně na telefonu a soustředěně konzultoval – ačkoli se totiž na příslušných dokumentech omezujících čínský vývoz do Evropy skví jeho…

Předplaťte si Respekt a nepřicházejte o cenné informace.

Online přístup ke všem článkům a archivu

Články i v audioverzi a mobilní aplikaci
Možnost odemknout články pro blízké
od 150 Kč/měsíc