Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Spas se, kdo můžeš, Salmové jdou

Vět, ve kterých by každé slovo mělo hodnotu přinejmenším miliardy korun, není v češtině moc. Ale výrok „Hugo Salm byl československým občanem“ k nim rozhodně patří. Alespoň podle analýz zdejšího tisku. Tu větu totiž vyřkl Ústavní soud a šlechtická rodina Salmů tím dostala po třináctileté bitvě možnost získat zpět rodový majetek. Majetek, dodejme, který české deníky automaticky pojí s přívlastkem „miliardový“. Co se ale pod takovým pojmem skrývá? A co čeká lidi, kteří na půdě vracející se pod správu Salmů dnes žijí?

mobrazek_1457.gif
mobrazek_1457.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1457.jpeg
Fotografie: Kdo mě zná, nedělá si starosti. (Marie Salmová s advokátem Nevřelou.) Foto Günter Bartoš • Autor: Respekt

Vět, ve kterých by každé slovo mělo hodnotu přinejmenším miliardy korun, není v češtině moc. Ale výrok „Hugo Salm byl československým občanem“ k nim rozhodně patří. Alespoň podle analýz zdejšího tisku. Tu větu totiž vyřkl Ústavní soud a šlechtická rodina Salmů tím dostala po třináctileté bitvě možnost získat zpět rodový majetek. Majetek, dodejme, který české deníky automaticky pojí s přívlastkem „miliardový“. Co se ale pod takovým pojmem skrývá? A co čeká lidi, kteří na půdě vracející se pod správu Salmů dnes žijí?

Miliardy? Sem s nimi

Do pražské advokátní kanceláře Felixe Nevřely vchází starší upravená žena v modrém kostýmu. V ruce drží levný mobil, který pohromadě drží gumička. „Hraběnka Salmová,“ představuje ji advokát. Marie Salmová prosí sekretářku o sklenici vody a je připravena debatovat s přítomnými novináři. „Kdepak miliardy, ty bych potřebovala na rekonstrukce,“ komentuje titulky z minulého týdne, které na prvních stranách vesměs oznamovaly „návrat miliardového majetku Salmům“. Podle advokáta může mít majetek, na který Salmové uplatňují nárok v restituci, hodnotu maximálně osm set milionů. Jedná se o zhruba sedm tisíc hektarů půdy a zámek v Rájci nedaleko Brna.

Dnes paní Salmové chodí převážně gratulace k vyhranému sporu od přátel, takže nad články v novinách a nad výroky institucí, které jejího otce…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte