mobrazek_1467.gif
mobrazek_1467.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1467.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

I když hnutí, kterému šéfuje, má značně širokou a složitou mocenskou strukturu, je označován za jeho nejvyššího vůdce. Jeho výroky vyvolávají otazníky médií i odborníků. A to zvláště teď, po izraelském stažení z pásma Gazy a vyhlášení palestinských voleb na 25. leden. Řeč je o hnutí Hamás a jeho hlavní postavě, Chálidu Mašálovi.

Na počátku byli bratří

Pohnuté dějiny Hamásu nejsou natolik dlouhé, aby jim jeho nynější šéf nemohl přihlížet. Když bylo v roce 1987 hnutí založeno, Chálidu Mašálovi bylo necelých třicet let. Ovšem události kolem izraelsko-palestinského konfliktu sledoval zpočátku spíše zpovzdálí. Jeho rodina byla totiž jedna z těch, které po šestidenní válce v roce 1967 emigrovaly, a sice z Ramalláhu. Mašál tak měl příležitost vystudovat fyziku na Kuvajtské univerzitě. S Hamásem se poprvé setkává až v roce 1990, kdy si to namíří zpět k Palestině. Usazuje se v jordánském Ammánu, jeho aktivity jsou od té doby však zaznamenány i v Sýrii či Libanonu.

Samotný Hamás byl původně založen jako palestinská větev egyptského Muslimského bratrstva, které vedlo umírněnou kampaň za návrat k tradičním hodnotám islámu. Jedním z členů bratrstva byl také učitel z pásma Gazy, pozdější zakladatel a duchovní otec Hamásu šejch Ahmad Jásín. Zpočátku reprezentovali palestinští bratří hlavně islámský konzervatismus vyšších vrstev palestinské populace – rekrutovali se z vlastníků…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte