Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Mimochodem

Zcestovalí známí tvrdí, že se nikde na světě nesetkali s tak rozšířenou houbařskou vášní jako v českých zemích. Národy, které se pyšní vyspělou civilizací, houby zpravidla nakupují v obchodních řetězcích a jen vyhraněné komunity občas vyrazí do přírody, aby se poohlédly po psychedelických specialitách typu lysohlávek. Na slovanském Východě zmírňuje sběr hub už tradičně nouzi a hlad venkovského lidu, koníčkem elit se však nikdy nestal. Hrdinové ruské literatury si své kocoviny sice léčí zkvašenými ryzci, nasbírali je však mužici. Když ale na českém golfovém hřišti spatříme bankéře, jak toužebně hledí k okolním lesům, můžeme klidně předpokládat, že by nejraději odhodil své hole a jarým krokem vyrazil na hřiby.

Houbám se vždycky přisuzovaly magické vlastnosti. Snad i proto v jejich království stále platí čarovné zaklínadlo o svobodě, rovnosti a bratrství. Jiné rekreační záliby spoutal už dávno průmysl širokou nabídkou úžasných vymožeností i povinných mód. Motoristé, cyklisté, turisté, lyžaři, rybáři i táborníci se musí v pracovní době pilně ohánět, aby si ve volném čase nepřipadali trapně s předpotopním vybavením. U houbařů dokládají pouze auta na okrajích lesů, že se v houštinách potkávají páni i kmáni. Z ošoupaných manšestráků, holínek a pomačkaných čepic výši konta nevyčteme, takže závist budí jen obsah košíků. Máme-li ten svůj plný křemenáčů, jsme dokonce ochotni odpustit ubožákům, kteří našli jen pár holubinek, že si je odvážejí mercedesem. Na autobus odejdeme s…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte