Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Kulturní tip

Je trochu paradoxní, že takový nápad dostal Američan: portrétovat příslušníky střední a vyšší vrstvy českých Romů, tedy muže a ženy, kteří navzdory obecné představě o pracovním uplatnění Romů udělali ve svém oboru kariéru. Fotograf Chad Evans Wyatt vytvořil téměř sto takových portrétů a po loňské premiéře v Brně je od tohoto pátku můžeme vidět na výstavě Roma Rising/Romské obrození v Letohrádku královny Anny.

Umělec, který má k Česku rodinné vazby, tu bezpochyby odvádí dobrou sociologickou práci – znalcům romského prostředí sice představuje z větší části důvěrně známé tváře, ale pro běžného návštěvníka je užitečné si připomenout, že Romové nepracují jen jako kopáči, ale také jako lékaři, kněží nebo pojišťovací agenti. Plejáda milých lidí zachycených na decentních černobílých portrétech dělá člověku příjemnou společnost. Možná silnějším důvodem, proč na výstavu jít, jsou ale nakonec pochybnosti, které vyvolává.

Ono už to slovo – obrození… Snaha pozvednout etnikum ze sociální bídy, najít jeho elitu a vytvořit pro majoritní Čechy přívětivý obraz z projektu přímo čiší. Nic proti pozitivní diskriminaci jako společenskému nástroji, ale v umění bývá nudná. Zvlášť pokud se jí okatě podřizuje forma – Wyattovy fotografie jsou uhlazené, modely vyrovnané, výrazy střídmé, jako by romská elita pózovala pro kalendář. Romové, kteří v české fotografii vždycky reprezentovali to nejživější téma, působí najednou jako manažeři z výroční zprávy. Ač…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1527
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte