Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Scéna

Co se děje ve světě

Výtvarné umění australských Aboroginců zažívá v posledních letech celosvětový úspěch a tento týden se chystá pokořit další metu: plátno nejslavnějšího domorodého umělce Austrálie Rovera Thomase <I>Lundari</I> má šanci být prodáno na aukci v Melbourne až za 1,2 milionu dolarů a stát se nejdražším &bdquo;domorodým&ldquo; dílem vůbec. Ještě větší důvod k radosti dává ale komunitě aboroginských výtvarníků jiná událost. Po třiceti letech se znenadání našla kolekce kreseb dětí ze školy v Carrolupu &ndash; milovaná a pro původní obyvatele nesmírně důležitá sbírka, v níž se potkává jejich nedávná tragédie s nadějí na lepší budoucnost.

mobrazek_1440.gif
mobrazek_1440.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1440.jpeg
Fotografie: Umění ukradených dětí. (Barry Loo, 13 let.) Foto Picker Art Gallery • Autor: Respekt

Výtvarné umění australských Aboroginců zažívá v posledních letech celosvětový úspěch a tento týden se chystá pokořit další metu: plátno nejslavnějšího domorodého umělce Austrálie Rovera Thomase Lundari má šanci být prodáno na aukci v Melbourne až za 1,2 milionu dolarů a stát se nejdražším „domorodým“ dílem vůbec. Ještě větší důvod k radosti dává ale komunitě aboroginských výtvarníků jiná událost. Po třiceti letech se znenadání našla kolekce kreseb dětí ze školy v Carrolupu – milovaná a pro původní obyvatele nesmírně důležitá sbírka, v níž se potkává jejich nedávná tragédie s nadějí na lepší budoucnost.

Kdo před třemi lety viděl film Králičí plot, bude rychle v obraze: misijní škola a tábor pro aboriginské děti v Carrolupu v jihozápadní Austrálii vznikl jako desítky jiných na základě politiky násilné asimilace původních obyvatel. Cílem bylo odebrat z domorodých rodin všechny smíšené nebo světlou pletí obdařené děti, odříznout je od jejich komunity a vštípit jim bělošský způsob života. Architekti tohoto plánu, realizovaného od roku 1910 až do pozdních 70. let, doufali, že čistokrevní Aboriginci izolovaní v poušti a vystavení asimilačnímu tlaku postupně vymřou. V dětských táborech panovaly krušné poměry, na ukradenou generaci, jak se odebraným dětem dnes přezdívá, čekaly tělesné tresty, mizerná strava i oblečení.

Ani Carrolup, založený v roce 1945 pro dorost kmene…

v35.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v35.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1528
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte