mobrazek_1364.gif
mobrazek_1364.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1364.jpeg
Fotografie: Ticho před bouří. Až se posadí poslední spolumajitel Orgrezu, rozpoutá se bitva. Foto Marek Pokorný • Autor: Respekt

Pouhé dva měsíce platí nový zákon o vyvlastňování minoritních akcionářů – a už stačil vyvolat spoustu žalob, trestních oznámení a zlých emocí. Úmysl vystrnadit „otravné“ drobné vlastníky stihly oznámit více než tři stovky majoritních akcionářů a například jen minulý týden se konalo dvacet takových valných hromad.

Šli jsme do kostela

„Můžete mi říct, jak chápete pojem spravedlnost a jak jste zajistili, že jde o spravedlivý postup?“ ptá se podsaditý třicátník prošedivělého muže s bradkou, který sedí naproti němu v čele malé jednací místnosti. „Dva členové představenstva šli do kostela,“ odpovídá mu ironicky protivník.

Je druhá srpnová středa krátce před sedmnáctou hodinou a v závodní jídelně brněnského podniku Orgrez, zabývajícího se poradenskou činností v energetice, běží již dvě hodiny valná hromada, která má rozhodnout o tom, kolik dostanou drobní akcionáři firmy za své cenné papíry. Výsledek je znám předem – majoritní vlastník má totiž devadesát procent akcií a odhlasování čehokoli mu nebude dělat problém. A stejně tak je od počátku jisté, že drobní akcionáři po valné hromadě podají několik žalob. Přes tyto danosti je debata vášnivá.

Orgrez je ukázkovým příkladem násilného vyvlastnění drobných akcionářů, které před necelým čtvrt rokem schválili poslanci, aniž by zároveň zajistili, aby vlastníci za své akcie dostali…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte