mobrazek_1019.gif
mobrazek_1019.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1019.jpeg
Fotografie: Takhle to Myrón neznal. Foto Rudolf Bruner-Dvořák • Autor: Respekt

Považujeme-li za symbol sportu a olympismu Myrónova Diskobola, můžeme si nyní připomenout člověka, který s touto slavnou sochou úspěšně polemizoval v praxi. Ve čtvrtek uplyne půlstoletí ode dne, kdy zemřel František Janda-Suk (25. 3. 1878–23. 6. 1955), vynikající atlet. Byl nejenom prvním českým olympijským medailistou, ale i vůbec prvním diskařem na světě, který házel z otočky – tedy způsobem, který do té doby neznal nikdo včetně Myróna a jeho Diskobola.

Janda-Suk se narodil v Postřižíně, nicméně studoval v Praze na gymnáziu v Křemencově ulici. Už tehdy hrál fotbal za Spartu, ale brzy převážil zájem o atletiku. Pod vlivem prvních novodobých olympijských her v Athénách se začal věnovat disku. Nejprve ovšem házel plochým kamenem, a teprve když dostal pravý disk dovezený z Paříže, se do věci obul naplno. Hod diskem zapovídá rozběh, ale Janda-Suk, jemuž klasický styl zobrazený Myrónem nevyhovoval, vymyslel otočku na místě a již v březnu 1898 překonal evropský rekord výkonem 34,53 metru. Na olympijských hrách v Paříži roku 1900 se umístil sice jako druhý za Maďarem Bauerem, ale přesto tak zajistil první olympijskou medaili pro Česko.

Janda-Suk se pak se sportem na čas rozloučil, neboť dokončil studia práv a nastoupil na pražské policejní ředitelství. Leč poté se k atletice vrací, doma závodí pro změnu za Slavii, a absolvuje ještě dvoje olympijské hry: v roce 1912 ve Stockholmu a v…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte