Bill Gates připravil lidem v Číně názornou ukázku svých vrcholných hodnot: zásada č. 1 – peníze nade vše. Gatesův Microsoft potřebuje k úspěšnému obchodování na tamním trhu přízeň úřadů a ty mají také své zájmy. Když se to dá dohromady, vznikne spolek Microsoftu se státní firmou, který sice nabízí čínským zájemcům na internetu prostor, kde mohou zveřejnit své postřehy a soudy, ovšem se zabudovanou cenzurou. Čínští bloggeři, kteří se rozhodnou publikovat u Billa Gatese, nesmí používat výrazy jako „svoboda“, „demokracie“, „dalajlama“, „lidská práva“ či „nezávislost Tchaj-wanu“. Pokud to udělají, počínštěný Microsoft jim nejdříve pošle upozornění, aby vážili svá slova, a když neuposlechnou, rovnou závadné výrazy vymaže.

Microsoft si může na rozdíl od Číňanů dělat, co chce, a možnost využívat nerušeně k blogování právě jeho aplikaci mezi základní lidská práva jistě nepatří. Ale páchne to na sto honů. Počítačový gigant předvádí, jak náramně si jeho šéfové umí porozumět s tyranií, která jim odměnou za spolupráci zreguluje trh. Miliony drobných zákazníků jsou pak jen drobní přispěvatelé, kteří stejně nemají na výběr a k nimž firmu neváže žádná odpovědnost. Jediné právní závazky totiž Microsoft poutají k jeho akcionářům.

Co si s Microsoftem počít? Příště už si ho nekupovat. Linux sice ještě nepřekonal psychologickou bariéru vystavěnou masovým rozšířením Gatesových Windows, teď je ale k zájmu o něj zase…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte