Že se hudebním nástrojem může stát prakticky cokoli, je známé už dlouho. Ovšem že se jím může stát v naší elektronicko-digitální éře třeba mixážní pult, to ještě donedávna nikoho nenapadlo. Nicméně už je to tady. Vyhlášený – a zároveň jediný – virtuoz na mixák Japonec Toshimaru Nakamura přijíždí navíc tento týden koncertovat do Prahy. Představí se v sobotu 25. 6. v kinosále Veletržního paláce v rámci hudebního programu pražského Bienále výtvarného umění.

Předtím, než se Nakamura před osmi lety rozhodl propojit vstup a výstup svého mixážního pultu a se vzniklými ruchy improvizovat, hrál docela obyčejně na kytaru. To ho ale neuspokojovalo. Chtěl místo toho vytvářet jiné zvukové umění plné extrémních výšek i basů, s útržky smyček novou redukcionistickou metodou. Z minima vstupů vytěžit maximum. Už žádné struny, jen prázdný mixák a improvizace. V této souvislosti je zajímavé, že využívání „prázdných elektronických nástrojů“ (třeba samplerů bez vložené paměti) je v Japonsku od konce 90. let doslova trend.

Je skvělé, že budeme mít příležitost Nakamuru slyšet. Jeho neortodoxní představení bude zážitkem pro všechny otevřené (a odpočaté) uši. Kromě něj se ve stejném večeru představí ještě britský kytarista a malíř Keith Rove, který improvizuje na svůj nástroj položený na stole, a švýcarský bubeník Günter Müller, jenž samozřejmě také nehraje na bicí „normálně“, ale užívá různé elektronické efekty a smyčky.…

v25.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v25.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte