Poznámkou Klíče k Číně (Respekt č. 22/2005) zareagoval redaktor Jiří Sobota na můj článek v Hospodářských novinách, kde jsem krom jiného vyjádřil přesvědčení, že český tisk projevuje při zpravodajství o zemích, jako je Kuba nebo Čína, sklon automaticky aplikovat optiku naší vlastní historické zkušenosti, což může být na překážku porozumění často velmi odlišné realitě. Autor poznámky oproti tomu soudí, že právě naše přímá zkušenost s totalitou nám dává do rukou klíč k pochopení těchto a podobných režimů.

Tato improvizovaná výměna nastolila zajímavou, zdaleka ne pouze akademickou otázku, jak a nakolik ovlivňuje naše vlastní minulost chápání cizí současnosti. Může nám být ku prospěchu, nebo na škodu? Představuje naše minulá zkušenost s (zdánlivě či skutečně) obdobnou situací relevantní informaci při pohledu na jiné země?

Falešné analogie

Generalizace vlastní zkušenosti je legitimní princip, který nám pomáhá orientovat se ve složité realitě. Stačí se jednou spálit, abychom se napříště vyvarovali všeho, co připomíná oheň či rozpálená kamna. Užitečnost takové mentální abstrakce je nesporná, ale relativní: stejně tak může stačit jeden nepříjemný zážitek s příslušníkem jiného etnika, abychom byli nadále a priori podezíraví vůči celé skupině.

Generalizující abstrakce jsou ošidné: zatímco horkost se dá zobecnit, chování jednotlivce v rámci etnické skupiny většinou nikoli. Opatrnost při…

v23.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte