mobrazek_879.gif
mobrazek_879.gif • Autor: Respekt

vobrazek_879.jpeg
Fotografie: Pro Američany „městská mlhovina“, pro Němce „sídelní kaše“. Pro Čechy představují satelitní městečka kýženou svobodu, ve skutečnosti jde ale jen o bezohledné ničení krajiny i sociálního prostředí. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Sotva se vesnice, města a celá zdejší krajina začaly vzpamatovávat z komunistické devastace, postihla je neblahá nemoc. Dorazila k nám ze Severní Ameriky a západní Evropy, které zachvátila už před půl stoletím. Řeč je o nenasytném požírání volné krajiny městem a o přeměně příměstských vesnic v beztvará předměstí bez ducha, identity a fungujících sociálních vazeb.

Zelené vdovy

Američané navyklí romanticky navečer pozorovat svá předměstí z automobilových vyhlídek o nich někdy poeticky hovoří jako o „městské mlhovině“. Pořádkumilovní Němci naopak užívají pro tento nový typ zástavby, který není ani vesnicí ani městem, hanlivého výrazu „sídelní kaše“.

Tak či onak jde o místa, jež svým obyvatelům přinášejí většinou klidné, relativně bezpečné a poměrně čisté životní prostředí. Nejen oni sami, ale spolu s nimi i celá společnost však za tuto výsadu draze platí ztrátou volné krajiny, chudnutím městských center a růstem dopravních problémů. A je tu ještě jedna věc – americká krajina je rozlehlá a „městská mlhovina“ z ní pořád zabírá jen velmi malý díl. Středoevropský prostor je ale menší, hustě osídlený, a proto se rozlévání „sídelní kaše“ do krajiny všude viditelně projevuje, ničí její kultivovaný ráz a tím i identitu.

U nás je celý proces v podstatě na začátku, takže by stále ještě bylo možné využít amerických a evropských…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte