Američanka Sharon Saarinenová ve svých 38 letech stále nemohla počít dítě. Odcestovala proto na soukromou reprodukční kliniku v libanonském Bejrútu. Tam jí místní specialisté odebrali vajíčko; „omladili“ je tím, že do něj vstříkli cytoplazmu (buněčný obsah bez jádra) jiné, mladší ženy; pak je ve zkumavce oplodnili spermií manžela a nakonec je Sharon implantovali zpět do hormonálně připravené dělohy. A hle, klientka otěhotněla a bez problémů porodila zdravou dceru.

Příběh se šťastným koncem, co na tom komu může vadit? Podle úvodníku únorového vydání prestižního lékařského časopisu The New England Journal of Medicine je problém a potenciální nebezpečí v tom, že narozené dítě má v sobě geny tří lidí: matky, otce a ženy, která poskytla cytoplazmu k omlazení vajíčka. I v cytoplazmě jsou totiž geny buněčných organel – mitochondrií, které se podílejí jak na lidském vývoji, tak na vzniku a průběhu nemocí.Celá věc je ale zajímavá ještě z jednoho hlediska. Sharon nevážila cestu do dalekého Bejrútu proto, že tamní experti by byli lepší než ti američtí, nýbrž prostě proto, že popsaná procedura ve Spojených státech nesmí být prováděna. Jak ve zmiňovaném článku konstatuje profesorka na Harvard Business School v Bostonu Debora Sparová, celý případ tak upozorňuje na fakt, že vedle potratového byznysu a potratové turistiky začíná kvést i jejich opak: byznys a turistika reprodukční. Američanky míří za léčbou a zakázanými způsoby…

v21.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 40 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v21.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 40 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte