mobrazek_778.gif
mobrazek_778.gif • Autor: Respekt

vobrazek_778.jpeg
Fotografie: Jména hrdinů: Antonín Kymr… Foto archiv • Autor: Respekt

Každý, kdo chce ze smyčky tramvají v pražských Kobylisích projít do blízkého Ďáblického háje, musí to místo minout. Zpustlý pomníček, jehož kdysi antukový dvorec pohlcuje tráva. U paty leží malý, amatérsky vyrobený, kamenem zatížený věneček s připnutou trikolórou, nad ním je vytesán letopočet 1945 a pět jmen v abecedním pořadí: Antonín Kymr, Karel Ouhrabka, František Petřík, Josef Vojáček, Josef Zámiš. Nic víc. Jen prázdná mramorová destička podivně umístěná na čelo pomníku naznačuje, že tady asi byl nějaký další symbol nebo text, který kdosi překryl. Každému, kdo se tu na chvíli zastaví, probleskne hlavou neodbytná otázka: Co se tady před šedesáti lety asi přihodilo?

Takhle se bojuje

Při pohledu na háj a okolní členitý terén se do mysli vkrádají představy těžkých bojů. Takže pět neohrožených partyzánů vzdorujících obrovské přesile? Nebo snad pět civilistů postřílených jen tak? Jak to bylo? „Taky by mě to zajímalo, ale bohužel nejsem zdejší,“ odpovídá starší shrbená žena, jdoucí kolem na procházku. Po chvíli pátrání u dalších náhodných kolemjdoucích se dozvíme přece jen víc. Panu Lukáši Jaroslavovi byly tehdy tři roky. Hrával si tady v háji po válce s německými přilbami a pozůstatky různých zbraní. „Táta mi vyprávěl, že ty lidi z pomníku zastřelili Němci. Ale víc nevím, zkuste se zeptat tady kousek ve starých domech.“ Po hodině vyptávání kolem smyčky se…

v19.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte