Předčasný vstup do eurozóny může zbrzdit hospodářský růst.

Česká republika dnes nestojí před volbou, zda euro zavést, nebo ne. Zatímco členové „staré“ evropské dvanáctky se mohli rozhodnout, zda chtějí přijmout společnou měnu, státy, které vstoupily do Unie po startu fungování společné měny, již na výběr nemají. Dříve či později budou muset euro přijmout, zavázaly se k tomu totiž při vstupu do Evropské unie. I Češi tak mohou vybírat pouze mezi tím, zda budou eurem platit dříve, či později a v jakém poměru vymění korunu za jednotnou evropskou měnu. A právě to je teď důležité.

Od Athén po Lisabon

V českém případě bude euro mimo jiné symbolem plného „návratu“ do Evropy. Pokud jde o čistě ekonomické výhody zavedení společné měny, nejčastěji je uváděn pokles tzv. transakčních nákladů: při cestách po Evropě od Athén po Lisabon již nebude třeba měnit koruny na euro a zmizí riziko těžko předvídatelných výkyvů kurzu. Cestování mezi různými státy zlevní, protože ušetříme za poplatky na výměnu peněz. A firmy se již nebudou muset obávat, že prudký vzestup eura zdraží jejich dovozy, nebo naopak že za své zboží díky poklesu jednotné měny dostanou méně peněz. To se dotkne asi 80 % vývozů a dovozů, zbývajících více než 20 % zahraničního obchodu bude i do budoucna vystaveno nebezpečí prudké změny kurzu.

Za výhody eura bývá považováno i to, že členství v měnové unii bude nutit domácí vládu k…

v17.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte