Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Scéna

Televize

Smrt předáka čečenských separatistů Aslana Maschadova a nejistota, co bude dál, opět obrátila pozornost světové veřejnosti k tomuto neklidnému regionu. Jako na zavolanou Česká televize připravila do vysílání britský dokument Šamilova svatá válka (úterý 15. 3., ČT 2, 20.00). Název napovídá, že půjde o příběh nejslavnějšího z polních velitelů Šamila Basajeva, je to však pravda jen z malé části. Ústřední postavou je totiž legendární bojovník Imám Šamil, který před téměř dvěma sty lety jako první zvedl prapor svaté války proti Rusům a jenž se pro všechny své nástupce stal ikonou boje za nezávislost. Ambicí britských filmařů tak bylo představit čečenský separatismus v kontextu jeho historie a kořenů.

vobrazek_474.jpeg • Autor: Respekt
vobrazek_474.jpeg • Autor: Respekt

Smrt předáka čečenských separatistů Aslana Maschadova a nejistota, co bude dál, opět obrátila pozornost světové veřejnosti k tomuto neklidnému regionu. Jako na zavolanou Česká televize připravila do vysílání britský dokument Šamilova svatá válka (úterý 15. 3., ČT 2, 20.00). Název napovídá, že půjde o příběh nejslavnějšího z polních velitelů Šamila Basajeva, je to však pravda jen z malé části. Ústřední postavou je totiž legendární bojovník Imám Šamil, který před téměř dvěma sty lety jako první zvedl prapor svaté války proti Rusům a jenž se pro všechny své nástupce stal ikonou boje za nezávislost. Ambicí britských filmařů tak bylo představit čečenský separatismus v kontextu jeho historie a kořenů.

•••

Dnešní občasné setkávání členů kapely Pražský výběr můžeme vzhledem k rozrůzněnosti aktivit jejích členů vnímat jako poměrně zbytečnou resuscitaci projektu, který měl dávno přirozenou cestou skončit, faktem ale je, že pro českou pop music 80. let má formace vedená Michaelem Kocábem a Michalem Pavlíčkem dodnes zásadní význam. A navíc – díky tomu, že si pánové ještě neřekli dost, mohou dnes slavit 25. výročí existence. Česká televize je připomíná velkoryse: ve čtvrtek 17. 3. od 22.00 uvede na druhém kanále známý film Karla Smyczka Pražákům, těm je hej, na neděli se pak chystá komponovaný večer, který přinese dokument o kapele a záznam jejího koncertu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].