Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Nenašli jste, co hledáte?

Napište na [email protected].

Civilizace

Na koho ten pomník padne

Etiopie chystá velkolepé oslavy. Po bezmála sedmdesáti letech se totiž na její území opět vrací aksumský obelisk – jedna z nejvýznamnějších památek afrického kontinentu, kterou v roce 1937 uloupil italský diktátor Benito Mussolini. Etiopané se se ztrátou skoro dva tisíce let staré pamětihodnosti nikdy nesmířili a nepřestávali se jí všemožně domáhat. Už v roce 1947 sice zaznamenali úspěch, když se italská vláda zavázala, že monument své bývalé kolonii vrátí. S transferem však nespěchala, pod různými záminkami jej stále odkládala, a uplynulo tak bezmála šedesát let, než se k splnění slibu odhodlala.

Fotografie: Z Aksumu do Říma a zase zpět. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt
Fotografie: Z Aksumu do Říma a zase zpět. Foto Profimedia.cz / AFP • Autor: Respekt

Etiopie chystá velkolepé oslavy. Po bezmála sedmdesáti letech se totiž na její území opět vrací aksumský obelisk – jedna z nejvýznamnějších památek afrického kontinentu, kterou v roce 1937 uloupil italský diktátor Benito Mussolini. Etiopané se se ztrátou skoro dva tisíce let staré pamětihodnosti nikdy nesmířili a nepřestávali se jí všemožně domáhat. Už v roce 1947 sice zaznamenali úspěch, když se italská vláda zavázala, že monument své bývalé kolonii vrátí. S transferem však nespěchala, pod různými záminkami jej stále odkládala, a uplynulo tak bezmála šedesát let, než se k splnění slibu odhodlala.

Znamení nebes

Čtyřiadvacet metrů vysoký obelisk z černého bazaltu pochází podle archeologů z období mezi I. a IV. stoletím po Kristu a jeho bohaté zdobení napovídá, že by mohl být dílem egyptských řemeslníků. Italové jej objevili v roce 1935, když jejich koloniální vojska v rámci okupace tehdejší Habeše dobyla posvátné město Aksum. Monument ležel v písku roztříštěný na kusy a v jeho okolí se povaloval bezpočet dalších menších i větších památek podobného typu. Prakticky nikdo si jich nevšímal, když však o dva roky později chystal Mussolini oslavy 15. výročí svého nástupu k moci, poručil, aby vojáci slavný obelisk dopravili coby válečnou kořist do Říma. Tam jej nechal pečlivě zrestaurovat a vztyčit na náměstí Piazza di Porta Capena jako symbolickou trofej.

Mussoliniho říše…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].