Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Kultura

Smolař z východu chce prachy

mobrazek_386.gif
mobrazek_386.gif • Autor: Respekt

vobrazek_386.jpeg
Fotografie: Hrdina filmu Másnap – kupodivu si nejede pro peníze. Foto archiv autora • Autor: Respekt

Maďarský film se nám díky jménům jako István Szabó, Márta Maszárosová či Miklós Jancsó dlouho spojoval s náročnou uměleckou výpovědí. Festival domácích novinek Maďarský filmový týden, který probíhal na přelomu ledna a února v Budapešti, však ukázal, že nastupující generace sahá po docela jiných tématech než slavní předchůdci. Filmoví hrdinové už netouží po svobodě a volném pohybu, ale v nové době zatím nejsou úspěšní, neumějí dělat velkou kariéru. Smolaři v prostoru mezi kapitalismem a socialismem prahnou především po penězích.

Hurá do Monte Carla

Nový maďarský film působí trochu jako Dostojevskij křížený s Medojedkami, jako James Joyce v prostředí fitness center a bronzárií, případně venkovská skazka střižená reality show. Zdejší kinematografie po roce 1989 těžko hledala harmonii mezi komercí a uměním. Každoročně se objevily jeden dva filmy od velkých filmových vizionářů, následované skupinkou oblíbených lokálních komedií a rojem průměrných filmů. Nutnost působit v duchu tradice „umělecky“ vedla zdejší filmaře k prapodivným a velmi složitým výpovědím o ničem. Většina z patnácti až dvaceti ročně natočených celovečerních filmů tak zůstala bez diváků. Maďarský film ztratil hodně příznivců a jeho podíl na trhu zůstal neuvěřitelně malý i v době, kdy jinde v Evropě už docházelo k renesanci národních kinematografií. „Zdejší filmový průmysl nebyl po pádu zdi schopen…

v09.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v09.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte