Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Průvodce tropickým lesem

Fotografie: Nebojte se v tropické džungli onemocnět. Při léčbě však nespoléhejte na znalosti kmenových medicinmanů. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Nebojte se v tropické džungli onemocnět. Při léčbě však nespoléhejte na znalosti kmenových medicinmanů. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Málokterý knižní trh je přesycen tak, jako ten s turistickými průvodci. Přesto se na něm obtížně hledá příručka pro pokročilejší cestovatele podnikající výpravy do odlehlejších krajin. Toto zadání sice splňuje již téměř kultovní knížka Jaroslava Pavlíčka Člověk v drsné přírodě, stačí ovšem pohled na skicu chodidla zabaleného v mohutném souvrství ponožek, aby čtenář pochopil, že polárník Pavlíček se v ní zrovna nezaměřuje na tropické oblasti. Uvádím zde proto několik zkušeností z tropického terénu, jež by snad mohly být při cestách do teplých krajin užitečné. Jedná se o nesystematický a neúplný výběr postřehů, jež jsou samozřejmě – tak jako vše v tropických pralesích – zcela bez záruky.

Where is no doctor

1. Tropy jsou bezpečnější, než se domníváte. Koneckonců většina lidstva víceméně spokojeně žije právě tam. Zachovejte si proto míru obezřetnosti, paranoie a hypochondrie, na niž jste už zvyklí z domova.

2. V tropických nížinách užívejte antimalarika, ale zároveň vězte, že malárii nakonec stejně dostanete. Napoprvé budete mít potíže se diagnostikovat, opakované záchvaty rozpoznáte již snadno. Vhodnou volbou cestovního programu se omezte na nejvýše dvě malárie ročně, nemoc vyčerpává organismus. Neustále mějte při sobě léčebnou dávku antimalarika (nejlépe Arthemeteru, odvozeného z tradiční čínské medicíny), je to nejdůležitější součást vašeho cestovního zavazadla.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v08.gif

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.