Následující texty pocházejí z dopisů a e-mailů, které čtenáři poslali do redakce po uveřejnění textu nazvaného Rodit doma? To raději smrt (Respekt č. 3/2004). Do debaty o domácích porodech se lze zapojit také v internetovém debatním fóru Respektu na adrese www.respekt.cz.

Rození je jednou ze sexuálních funkcí ženy, která jako taková nejlépe probíhá v soukromí. Americká porodní asistentka Ina May Gaskin ve své nové knize popisuje případy, kdy se po vstupu určitého člověka do místnosti nebo při nešetrném vyšetření již otevřené porodní cesty rodičky zatáhly. Je známé, že často doma zdárně začínající porod se vstupem do nemocniční vrátnice ustane. V takovém případě se mnohdy přistupuje k povzbuzení stahů pomocí umělých hormonů – stahy jsou pak velice silné a bolestivé, tak se použijí léky tišící bolest a může následovat celý řetězec zásahů, které sice valnou většinou skončí narozením zdravého dítěte, ale …

Porodníci rádi hovoří o náhlé nezbytnosti svých intervencí. Také jsou často slyšet názory žen, že kdyby nebyly rodily v nemocnici, jejich dítě by nebylo na světě, protože nakonec potřebovaly císařský řez, epidurál, oxytocin, kleště atd. Neuvědomují si přitom, že za jiných, pro klidný průběh porodu příznivých okolností by ke komplikacím mnohdy vůbec nemuselo dojít, a nemusely by tudíž být ani nikterak řešeny.

Zdravá rodička v zásadě potřebuje klid,…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte