Ve zdejších uprchlických táborech čeká na svůj osud kolem patnácti stovek čečenských běženců, kterým hrozí vyhoštění. Konečný verdikt nad uprchlíky z válkou rozvrácené země může být pro nás všechny hodinou pravdy – přidržíme-li se nezúčastněného nezájmu a alibistické úředničiny, skončí tito lidé – často celé rodiny s dětmi – pravděpodobně bez prostředků a naděje na ulici.

Čečenci k nám v drtivé většině namířeno neměli, uvízli tady. Chtěli se přes území bývalých sovětských satelitů, které v nich vzbuzují podobnou nedůvěru jako samotné Rusko, dostat někam „na Západ“, kde žijí skupiny krajanů a kde je naděje na nalezení přechodného útočiště větší. Na své cestě se pokusili projít do Rakouska a nevyšlo jim to – přitom ale podle našich zákonů ztratili nárok žádat znovu o azyl v České republice. Fakt, že Čečenci porušili pravidla azylové hry, nemění nic na skutečnosti, že nemají kam jít. Situace v Rusku i samotné Čečně zůstává hrozivá a kritizuje ji kdekdo, včetně států EU nebo Amnesty International. Nutit v této chvíli lidi, aby se kvůli administrativnímu pochybení vrátili do pekla, ze kterého se jim horko těžko podařilo utéct, je přinejmenším trapné. Neumožníme-li Čečencům u nás zůstat, nezbývá jim nic jiného, než se o nelegální přechod hranic pokusit znovu.

Musí to vědět i české ministerstvo vnitra, přesto pro běžence zatím nic neudělalo. V utečeneckých táborech je trpí jen díky nevládním organizacím, které pomohly Čečencům…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jiří Sobota

redaktor, zahraničí

sobota2
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1869

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte