mobrazek_263.gif
mobrazek_263.gif • Autor: Respekt

vobrazek_263.jpeg
vobrazek_263.jpeg • Autor: Respekt

Hranice Severní Koreje jsou pro člověka ze Západu takřka nepropustné, a svědectví o každodenním životě v nejhorší diktatuře planety tedy prakticky neexistují. Už proto se vyplatí si přečíst autobiografickou knihu nyní šestatřicetiletého jihokorejského novináře Kang Čchol-hwana Pchjongjangská akvária, kterou vydalo nakladatelství Fra. Kang se narodil v severokorejské metropoli v dobře situované rodině, už coby devítiletý chlapec byl však deportován do koncentračního tábora v severokorejských horách, protože jeho dědečka režim obvinil z velezrady. Hlad, bití, tvrdá práce a povinné sledování veřejných poprav patřily k jeho životu deset let, poté byla rodina z tábora Jodok nečekaně propuštěna. Kang začal tajně poslouchat jihokorejské radio, neopatrné zmínky před známými mu však v profízlované zemi vynesly hrozbu další deportace. Mladík se raději rozhodl pro riskantní útěk. Přes Čínu se mu nakonec podařilo dostat do Jižní Koreje, kde o svém životě spolu s francouzským novinářem Pierrem Rigoulotem sepsal zmíněnou knihu.

•••

Literární historik Martin C. Putna sepsal monografickou práci o spisovateli Jaroslavu Durychovi (1886–1962). Vyšla v lednu v nakladatelství Torst. Čtivým způsobem napsaná studie jako vůbec první zohledňuje kompletní spisovatelovo dílo, neopomíná jeho počátky ani rozsáhlou publicistiku a zvláštní prostor věnuje Durychově vztahu k ostatním katolickým…

v06.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 45 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v06.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 45 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Petr Třešňák

redaktor

tresnak
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Od roku 1995 jich napsal/a 1560

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte