Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Kdo chce vystoupit z Unie

Zní to jako hlavolam ze zábavného kvízu: co mají společného Velká Británie, Dánsko, Polsko a Česká republika? Odpověď už příliš zábavná není. Od této čtyřky analytici i politici z ostatních zemí Evropy očekávají, že zamítne nový základní kámen Evropské unie, její první ústavu. Nikdo přesně neví, co by následovalo. Pokud však pracně vyjednanou konstituci vetuje méně než pět států, reálně jim hrozí dosud nevídaná odpověď ostatních – vyloučení z EU.
„Když ústavu zamítne jedna malá země, stane se izolovaným páriou. Bude čelit ekonomickým i politickým sankcím, “ říká stínový ministr zahraničí Jan Zahradil z ODS. I s tímto vědomím však jeho strana na nedávném kongresu jasně doporučila Čechům říci v referendu NE.

Fotografie: Vypadá to jako risk, ale není. Vždyť Brit je s námi, a kdo proti nám, toho Polák smete. (Nečas, Topolánek, Zahradil – zleva v popředí – a Modrá šance na vystoupení české z Unie.) Foto Günter Bartoš. • Autor: Respekt
Fotografie: Vypadá to jako risk, ale není. Vždyť Brit je s námi, a kdo proti nám, toho Polák smete. (Nečas, Topolánek, Zahradil – zleva v popředí – a Modrá šance na vystoupení české z Unie.) Foto Günter Bartoš. • Autor: Respekt

Zní to jako hlavolam ze zábavného kvízu: co mají společného Velká Británie, Dánsko, Polsko a Česká republika? Odpověď už příliš zábavná není. Od této čtyřky analytici i politici z ostatních zemí Evropy očekávají, že zamítne nový základní kámen Evropské unie, její první ústavu. Nikdo přesně neví, co by následovalo. Pokud však pracně vyjednanou konstituci vetuje méně než pět států, reálně jim hrozí dosud nevídaná odpověď ostatních – vyloučení z EU.

„Když ústavu zamítne jedna malá země, stane se izolovaným páriou. Bude čelit ekonomickým i politickým sankcím, “ říká stínový ministr zahraničí Jan Zahradil z ODS. I s tímto vědomím však jeho strana na nedávném kongresu jasně doporučila Čechům říci v referendu NE.

Jak to zvládne Blair

S největším napětím se čeká na to, jak budou hlasovat Britové; podle nich se totiž mohou rozhodnout i další „euroskeptické“ státy. „Je hluboce v britském zájmu, abychom ústavní smlouvu přijali. Až v ní se poprvé jasně vymezí kompetence mezi Brusel a národní vlády. Poprvé nebude možné přijmout eurozákon bez národních parlamentů – rozhodování se stane demokratičtější,“ řekl Respektu během listopadové návštěvy v Praze britský ministr pro Evropu Denis MacShane. Proti němu stojí tradičně euroskeptický ostrovní tisk i celá pravice. I liberální The Economist doporučil hlasovat NE: ústava je prý sice jednodušší…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].