Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Připomeňme si

Obavy nejvyšších ústavních činitelů, že tato země padne do područí jednoho šlechtice, se pomalu rozplývají. František Oldřich Kinský (68) minulý čtvrtek prohrál odvolací soud o rodový palác na pražském Staroměstském náměstí.

mobrazek_1870.gif
mobrazek_1870.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1870.jpeg
Fotografie: Dostál na frak. Foto ČTK • Autor: Respekt

Obavy nejvyšších ústavních činitelů, že tato země padne do područí jednoho šlechtice, se pomalu rozplývají. František Oldřich Kinský (68) minulý čtvrtek prohrál odvolací soud o rodový palác na pražském Staroměstském náměstí. Šlo o nejvýzna-mnější část rozsáhlého majetku, o jehož navrácení Kinský ze svého argentinského domova usiluje. Seznam pří, které zatím prohrál, se tak s palácem zvýšil na čtyři. Pravomocně Kinský naopak uspěl celkem pětkrát. Právě tento úspěch rozpoutal loni v květnu poprask, který později pohnul i nejvyššími patry české politiky. Kníže tehdy podle rozhodnutí okresního soudu restituoval pozemky, kus lesa, rybník a oboru kolem Ústí nad Orlicí. Jeho právník tehdy uspěl s argumentem, že František Oldřich Kinský – dědic rodového panství – nikdy neztratil československé občanství, a o majetek tedy nepřišel.

Reakce části médií a politické scény se po ústeckoorlickém rozsudku posunuly do oblasti hysterie. Ministr kultury Pavel Dostál varoval před „prolomením Benešových dekretů“. Prezident Václav Klaus svolal na Hrad k poradě politické špičky, tehdejší premiér Vladimír Špidla uspořádal další schůzku, kde politici zkoumali, „jak tomu napříště zabránit“. Vláda pak parlamentem i přes námitky Senátu protlačila zákon, podle něhož má stát povinnost pomoci obcím soudícím se s restituenty, a požádala Nejvyšší soud, aby rozhodl, zda lze o zabavený majetek…

v44.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Silvie Lauder

vedoucí rubriky, Fokus

Silvie Lauder
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 1531
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte