Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Poslanci trvají na smrti pro nevinné

Fotografie: Asi nenadefinoval, že když se blíží auto, neměl by přecházet. Foto Profimedia.cz /Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Asi nenadefinoval, že když se blíží auto, neměl by přecházet. Foto Profimedia.cz /Corbis • Autor: Respekt

Dolní komora parlamentu rozhodla, že každý týden v příštím roce bude v Česku zabito 25 lidí. Tvrdý verdikt vynesli poslanci, když ne-schválili zákon snažící se po letech bezmoci vnést bezpečí a disciplínu na zdejší silnice. „Nežijeme v době nulových rizik. Ten zákon by stejně nikdo nerespektoval,“ komentuje to s uspokojením ideový vůdce odpůrců novely, stínový ministr dopravy Martin Říman (ODS). Česko tak zůstává na smrtelné špici zemí s nejnebezpečnějším pohybem na cestách. Po tom, aby tato nebezpečná výjimečnost už konečně skončila, volají přitom kromě chodců a policie už i samotní řidiči.

Uhněte mi, vyrábím

„Já najedu ročně 60 tisíc kilometrů, takže vím, že lidé, kteří používají auto jako výrobní prostředek, se nevyhnou porušení nějakého toho zákazu,“ říká stínový ministr Říman. Jeho benevolenci k nerespektování předpisů rozhodně nesdílejí rodiny 6572 lidí, kteří minulý rok na českých silnicích z tohoto důvodu zemřeli nebo byli zmrzačeni. Ze 1309 mrtvých za minulý rok to bylo 704 spolujezdců, chodců nebo cestujících v autobuse. Nový zákon měl ambici toto vysoké číslo zásadně seškrtat. Metoda na zkrocení siláků pohrdajících „nějakým tím zákazem“ je totiž známá: jmenuje se bodovací systém. O to v novele šlo – zavést trestné body za chování řidičů, kteří by pak po získání určitého počtu černých teček přišli na nějaký čas o řidičské…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v44.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.