mobrazek_139.gif
mobrazek_139.gif • Autor: Respekt

vobrazek_139.jpeg
Fotografie: Tady se to stalo. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Hromádka rozmoklých květin a plyšových hraček na okraji středočeské Kmetiněvsi označuje to strašné místo: tady v první den nového roku někdo zavraždil a znásilnil třináctiletou dívenku Barboru Němečkovou. Ve snaze dopadnout pachatele sáhla policie k netradičním metodám – zatím ale bezvýsledně. A vesnice tak stále zůstává zahalena závojem strachu a vzájemné nedůvěry.

Hotové lynčování

Tragédie, ke které v Česku dochází v průměru jednou do roka, znamenala pro třísethlavou obec Kmetiněves pochopitelný šok.

Vesnici opanovala hrůza a do sousedských vztahů vstoupilo podezření, které trvá dodnes. Místními totiž otřásla nejen samotná vražda, ale i speciální metody policie a tvrzení psycholožky Ludmily Čírtkové, která v MF Dnes bez jakékoli znalosti případu prohlásila, že pachatelem je nejspíš někdo místní. „Chodil jsem po vsi a říkal si, tak kdo z mých sousedů to byl,“ popisuje své pocity starosta Kmetiněvsi a zároveň ředitel nedalekého dětského domova Jiří Beránek. „Okamžitě jsem v domově zakázal dětem vycházky a na obecním úřadě jsme začali se zastupiteli přemýšlet, co dělat.“ Vedení vsi se rozhodlo požádat všech zhruba sto místních mužů, aby poskytli policii vzorky své DNA. „Říkali jsme si, že jakmile se ukáže, že to není nikdo z nás, uleví se nám a budeme se moci zase podívat navzájem do očí,“ říká starosta. Policie však o vzorky DNA…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte