Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Diskuse

Čekání na karikaturu

mobrazek_159.gif
mobrazek_159.gif • Autor: Respekt

vobrazek_159.jpeg
Fotografie: Klikněte na www.undp.org/rbas/ahdr a máte zprávy OSN v plné kráse. Foto Mediabanka / Corbis • Autor: Respekt

Rozsáhlý text Marka Faka nazvaný Chtějí Arabové demokracii? (Respekt č. 2/2004) odpovídá spíše na otázku, co si představitelé americké intelektuální a politické elity myslí o vývozu demokracie na Střední východ, než o snaze islámských zemí z vlastní vůle demokratizovat své rozhodovací procesy. O té se toho v článku moc nedozvíme. Není proto od věci zjistit, jak na tom v tomto ohledu arabské země jsou. A řekněme rovnou, že islám a demokracie se nevylučují. Svědčí o tom i fakt, že mnozí arabští učenci nevnímají zásady liberální demokracie jako hrozbu, nýbrž jako šanci.

Zpráva o stavu islámského světa

Na sklonku loňského roku zveřejnila speciální komise OSN souhrnnou analýzu stavu arabského světa. Dokument si zaslouží pozornost zejména proto, že jej sepsali výhradně arabští vědci. Jedná se tak o cenný kritický obraz arabské společnosti kreslený jejími vlastními příslušníky.

Již první část jejich zprávy publikovaná v roce 2002 poukázala na možné příčiny zaostávání arabských zemí. Zatímco ještě v padesátých letech byl arabský svět na vyšší ekonomické úrovni než státy východní Asie, které jsou dnes synonymem hospodářského růstu, je dnes hrubý domácí produkt všech arabských států, které mají celkem 280 milionů obyvatel, jen o něco málo vyšší než HDP Španělska (přesně je to 604 ku 559 miliardám dolarů).

Jen…

v04.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v04.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte