mobrazek_1670.gif
mobrazek_1670.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1670.jpeg
Fotografie: Získávají půdu na úkor moře… Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Takových panoramat není mnoho: z pevninské části Hongkongu, poloostrova Kowloon, se v podvečer nabízí úchvatný výhled na klidnou mořskou plochu, za níž soumrak prozařují siluety mrakodrapů. V poslední době však toto jedinečné panorama hyzdí stále početnější flotila lodních bagrů. Jejich přítomnost navíc dává tušit, že hongkongskému Viktoriině přístavu – oblíbené turistické atrakci a ikoně pohlednic – zvoní hrana.

Slova Billa Barrona, profesora městské architektury na místní univerzitě, to bohužel potvrzují. „Během patnácti let, co zde žiji, se plocha přístavu scvrkla už o třetinu,“ říká. A jak dodává, hodlají z něj v nejbližší době úřady nemilosrdně ukrojit další kus.

Vidím město veliké

Ještě v době první světové války panovala na místě dnešní metropole světového obchodu subtropická divočina. Stavbaři a plánovači ji však rychle zkrotili pouty z oceli, skla a betonu. Zelené pahorky, které kdysi malebný přístav lemovaly, jsou tak dnes zakryty hustou kulisou širokých silnic a mrakodrapů. Věk budov se zde jen zřídka počítá na desetiletí a každý rok přibývají závratným tempem desítky dalších staveb.

Až donedávna přitom byli místní obyvatelé na tuhle prudkou expanzi pyšní a těšila se jejich všeobecné podpoře. Dobývání půdy na úkor přírody má totiž v místní historii své pevné místo. Stejně jako většina z 234 ostrůvků, které dnes k Hongkongu…

v39.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v39.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte