Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Platím, pane domácí

mobrazek_1618.gif
mobrazek_1618.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1618.jpeg
Fotografie: Majitel Krček: Tak trochu psychologická válka. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Ve zdejší vášnivé debatě o uvolnění nájemného zazněl nečekaný – a téměř románový – tón. Objevili se nájemníci s pochopením pro svého majitele, kteří dobrovolně začali platit víc, než podle zákona musí.

Psychologická válka

Pětipatrový činžák s malou předzahrádkou z počátku minulého století na okraji pražské Letné se na první pohled od svých sousedů neliší. Jednu zvláštnost ale jeho šedivá fasáda skrývá: zdejší obyvatelé se dohodli s majitelem, že mu budou platit zhruba dvojnásobek nájemného co dosud.

„Když loni Ústavní soud již potřetí označil zdejší vyhlášky k regulaci nájmů za nelegální, obešel jsem všechny partaje a vysvětlil jim, že peníze z nájmu ani nepokryjí nutné výdaje na údržbu. Lidi zareagovali vstřícně,“ říká Milan Krček (42). Přiznává ale, že jeho situace se od většiny majitelů trochu liší: v domě totiž již osm let sám bydlí, a se svými sousedy se proto dobře zná.

Z osmnácti regulovaných nájemníků čtyři dobrovolně odešli. „Někteří za odstupné, jedna paní, která zdědila domek, se spokojila s tím, že jsem jí uhradil stěhování,“ říká Krček. Plná polovina zbývajících pak souhlasila s tím, že bude platit zhruba 60 korun měsíčně za metr čtvereční – dosud platili zhruba polovinu. Dohoda zní jednoduše: Až v budoucnu dojde k uvolnění nájmů, tito nájemníci pana Krčka nikdy nebudou platit víc, než bude místní průměr, a již…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte