Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Politika Ekonomika

Než přijde bankovní krize

mobrazek_1623.gif
mobrazek_1623.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1623.jpeg
Fotografie: Kresba Pavel Reisenauer. • Autor: Respekt

Každý rok vypukne na světě podle různých odhadů v průměru 3–6 bankovních krizí, které vedou k masovému vybírání vkladů, zavírání velkých bank a mohou ochromit – tak jako v Argentině – celou zemi. Jen náklady z veřejných rozpočtů na řešení důsledků bankovní krize mohou dosáhnout 50 procent hrubého domácího produktu, jako se to stalo v Chile či v Indonésii. Britský týdeník The Economist dokonce loni označil banky za nejnebezpečnější ekonomické instituce v dějinách lidstva. V souvislosti s potížemi ruského bankovního sektoru v uplynulých měsících se pojem bankovní krize opět objevil v regionu střední a východní Evropy. Pravda, postkomunistické země, které letos vstoupily do EU, se vyznačují posíleným bankovním dohledem a (na rozdíl od Ruska) převážně zahraničním vlastnictvím bank, což nepochybně snižuje riziko bankovních krizí. Také dostupné ukazatele finančního zdraví bank v těchto zemích nenaznačují zásadní problémy. Bylo by ale naivní se domnívat, že menší či větší nesnáze se bankovním systémům ve střední a východní Evropě nutně vyhnou. Zkušenosti skandinávských zemí z počátku 90. let nebo nedávné potíže německých bank ostatně potvrzují, že ani vyspělé země nejsou imunní proti bankovním problémům.

Pozor na růst úvěrů

Jak poznat blížící se bankovní krizi? Na základě výzkumů řady centrálních bank a dalších finančních institucí lze říci, že mezi klíčové proměnné…

v38.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 41 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v38.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 41 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte