Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Schkola základ života

mobrazek_1597.gif
mobrazek_1597.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1597.jpeg
Fotografie: Proč musím zvedat ruku a ptát se, když potřebuju na záchod? Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Začal nový školní rok a děti ze základní školy v Hrádku nad Nisou vyrazily opět na pravidelnou pouť do škamen v německé Hartavě (Hartau). Po šesti letech fungování projektu německo-české „školy bez hranic“ je pro ně už normální učit se pohromadě s německými spolužáky.

Der Krtek

Jen několik minut chůze od hraniční čáry na okraji Hartavy stojí starý třípatrový dům s velkou zahradou. Die Tür – Dveře, stojí na samolepce nad klikou vstupních dveří. Podobnou dvojjazyčnou popiskou je opatřeno snad všechno, co člověk v areálu školy s názvem Schkola najde. A v celkem čtyřech velkých místnostech, kde se děti učí, je toho opravdu dost. K vybavení každé z místností patří stan (das Lesenzelt), kde se učí děti číst, počítač (der Computer) napojený na internet nebo trampolína (das Trampolin), když se někdo ze třídy potřebuje protáhnout a odreagovat. Jedním z povinných předmětů německých školáků je i čeština. „Nejprve k nám lidé dávali děti hlavně kvůli alternativním metodám výuky, dnes je to právě kvůli češtině,“ říká ředitel školy Mike Wohne, který projekt mezinárodní školy vymyslel. V roce 1998 hrozilo hartavskému vzdělávacímu ústavu zrušení. Wohneho, který se do regionu přistěhoval a založil tu rodinu, napadlo školu zachránit skrze mezinárodní spolupráci a otevřít ji i Čechům. „Toto místo je zajímavé právě tím, že tu pohromadě žijí Němci, Češi a Poláci.…

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte