Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Dopisy

Dopisy

Globke je trefa vedle

Rád bych se lehce ohradil proti použití mého jména a citátu v glose Zbyňka Petráčka Přibyl coby Hans Globke (Respekt č. 35/2004). Považuji jejich použití za jemně nekorektní. Citát je přesný. Vyvozovat z toho, že jsem zapomněl na Hanse Globkeho, je poněkud nepřesné. Jsem původním vzděláním historik. Globke nikdy nebyl velitelem jednotek SS. Nikdy nebyl ani členem NSDAP. Moje srovnání bylo o někom a něčem zcela jiném. Zbyněk Petráček správně uvedl, že Globke byl úředníkem s hnědou minulostí – přesněji řečeno, byl poslušným a neprotestujícím článkem totalitního a zrůdného systému. Srovnání s Přibylem pranic nesedí. Přibyl byl komunista a aktivní velitel násilnické jednotky, jejíž úkoly se přesně kryly s úkoly SS. Nebyl „jenom“ poslušným úředníkem. Takže, pokud jsme u těch srovnání – mnohem podstatnější je dnes srovnání Grosse a Willyho Brandta. Když W. B. zjistil, že Günter Guillaume byl odhalen jako špion Stasi, rezignoval, přestože ho většina ujišťovala, že to není jeho zodpovědnost. Nebránil ho, neomlouval ani jeho, ani sebe. Nevěděl, že si k sobě vybral špiona, kterého v padesátých letech vyslala do SRN Stasi. Gross věděl od počátku, kdo Přibyl byl. Kryl ho více než šest let. O zodpovědnosti a rezignaci ani slovo. Tohle je srovnání, které je podstatné. Globke je trefa vedle.

Jan Urban, Praha

Nevhodný titulek

v37.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v37.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte