Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Zahraničí

Polsko couvá z Iráku

„Do Iráku nás ani nevyslal Bůh, ani tam nebráníme naši vlast.“ Tak s odvoláním na polské heslo „Za Boha, čest a otčinu“ argumentoval předseda opoziční Polské lidové strany (PSL) Janusz Wojciechowski, proč se jeho strana rozhodla zahájit v parlamentu sbírání podpisů pod návrh na urychlené stažení polských vojáků z Iráku. Stalo se tak poté, co během jednoho týdne zahynuli tři příslušníci polského kontingentu v irácké stabilizační misi a minulou středu došlo ještě navíc k bombovému útok na polské velvyslanectví v Bagdádu. Lidovci ale pro své protiválečné tažení zatím nenašli spojence. Vládnoucí Svaz demokratické levice nechce o stahování vojáků zatím ani slyšet a i zbytek opozice ukázal lidovcům záda.

V otázce vojenské přítomnosti v Iráku sice mezi polskými politiky nepanuje naprostá shoda, ale většina politické scény se k věci staví s vědomím, že „když už jsme jednou na vojně, musíme bojovat“. Předseda hlavní pravicové strany Právo a spravedlnost Jaroslaw Kaczyński uvedl, že se Polsko nemůže náhle z Iráku stáhnout, protože by pak už nebylo pro nikoho alespoň trochu důvěryhodným partnerem. Také bývalý ministr obrany ve vládě Jerzyho Buzka, dnes poslanec centristické Občanské platformy Bronislaw Komorowski si myslí, že není nic těžkého protestovat proti úmrtí vojáků, jako to dělají lidovci. „Uměním je rozumně vybřednout z nepříznivé situace, do které se Polsko dostalo po dost improvizovaném rozhodnutí o naší vojenské…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v36.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.