Dbalý učitel si před koncem prázdnin projde osnovy předmětů i ročníků, které mu v nastávajícím školním roce připadnou, sestaví si plán výuky a stanoví si jednak výchovné, jednak didaktické cíle. Kdo se chce před nadřízenými blýsknout metodickou zdatností, odliší obě skupiny cílů barevnými pastelkami, aby vyniklo, jak elegantně je skloubil. Tak nás to aspoň kdysi učili na pedagogické fakultě.

Doporučeným tématem pro hodiny výtvarné výchovy v Měsíci československo-sovětského přátelství byl tehdy například křižník Aurora. Žáci si procvičili uplatnění technických detailů ve výrazové kresbě (didaktický cíl), ale mohli při tom naslouchat i výkladu o morálně volních vlastnostech průkopníků socialismu (výchovný cíl). A pokud si kantor takový záměr v plánu ještě navíc barevně podtrhal, měl prémie zaručeny.

S učitelstvím jsem sekl před pětadvaceti lety a raději šel uklízet metro. Teorie pedagogiky se od té doby asi moc nezměnila, výchovné cíle jistě ano. Bývaly hodně protivnou formalitou a nedivil bych se ani, kdyby je už po učitelích nikdo nepožadoval. Máme však opravdu ponechávat děti výchově zcela bezcílné? Když občas pozoruji mládež, naštěstí už jen amatérsky, neubráním se úvahám, jaké výchovné cíle bych si asi svobodně a nezávisle zvolil, kdybych se k ní někdy profesionálně vrátil.

Na počátku devadesátých let nabízely inzeráty vedle kurzů rychločtení a práce na počítači také lekce asertivity. Tuto záhadnou dovednost vychvalovaly noviny jako zcela nezbytnou pro…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte