Zájem o dobré filmy v Česku stabilně roste. Dokazuje to i návštěvnost velkých filmových festivalů, jejichž program byl letos mimořádně kvalitní. V zahraničí oceňované tituly, které na nich byly uvedeny, se však promítaly maximálně třikrát a jen nepatrný vzorek – Samuraj, Ztraceno v překladu, Fahrenheit 9/11 – se později dostal nebo brzy dostane do našich biografů. Proč české distribuční společnosti nejsou ambicióznější a proč plátna českých artových kin neustále zaplňují stejné archivní snímky Monty Pythonů, Wima Wenderse nebo Ingmara Bergmana? Proč má český divák a také filmový tvůrce přicházet o zajímavé současné filmy, které ve Vídni nebo Amsterodamu normálně běží?

Strop růžové naděje

Pro zjištění příčin je nutné ohlédnout se pár let nazpět. Před rokem 1989 byl u nás jediným distributorem stát, což se samozřejmě po revoluci změnilo a začala éra divokého podnikání. Hlad po hollywoodských velkoprodukcích naplnil kina a čeští normalizační režiséři přispěchali s pokračováním svých komediálních příběhů (Kamarád do deště 2, Discopříběh 2, Básníci 4). Takto nastavená distribuce se ovšem zhroutila po nástupu komerční televize a videí. Začalo tedy hledání nového diváka a s ním i rozvoj.

V polovině 90. let se naplno rozběhl například Projekt 100, který do širší distribuce vrátil filmy určené pro náročnější diváky. Vznikla současná struktura Karlovarského festivalu a z počátku menší akce, jako Febiofest nebo Letní filmová škola, začaly…

v36.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte