Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Pravá česká dovolená

mobrazek_1400.gif
mobrazek_1400.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1400.jpeg
Fotografie: Lipno nad Vltavou: tip pro milovníky hlučných samot. Foto Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Skrze stromy začínají probleskovat paprsky slunce a dovolenkáři trávící svůj volný čas u největší české nádrže se radují z druhého týdne pravého léta. Všude je plno lidí. Z původní české klientely, která brala Lipno po desítky let útokem, tu ale dnes zbyli jen ti nejskalnější.

Vzpomínka na legraci

Jen pár kroků od hlavní brány kempu nedaleko Horní Plané, kde mají Češi co do počtu ještě stále převahu nad zahraničními rekreanty, stojí stranou šedivá unimobuňka. Na vybetonované verandě s rezavým zábradlím se rozhlíží starší žena. Je ticho. Přívěsy a stany roztroušené kolem vypadají opuštěně. „Máme to tu rádi, jsme takoví patrioti, i ten traktor tamhle k tomu vlastně patří,“ ukazuje paní Mašková z verandičky na nefunkční stroj po léta odstavený jen pár metrů od buňky. „Máme tady všechno: ledničku, sporák, televizi. Ráno si uděláme snídani, projdeme se po kempu, pak jdeme na oběd do restaurace za silnicí, pak máme siestu, jdeme se koupat a potom už vaříme večeři. A takhle tady trávíme čtrnáct dní.“ Dovolená Maškových se za ty roky nezměnila a ani otevřené hranice po pádu komunismu, nepřináší do jejich programu žádnou změnu. „Nikdy jsme neměli potřebu jet za hranice, tady nám bylo dobře. Jediná změna oproti předchozím letům je, že už nejezdíme pod stan, ale do chatky,“ říká paní Mašková. Stan za lepší příbytek už vyměnila i většina ostatních Čechů…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte