Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Domov

Kdo vykoupí Miriam

Už více než dva měsíce je v rukou neznámých únosců kdesi v Rusku u čečenských hranic humanitární pracovnice Miriam Jevíková (28). Zločinci už třikrát telefonicky vyhrožovali její smrtí, přesto se zdejší diplomaté, média i policie případem prozatím zabývají jen vlažně. Hlasy expertů z Ruska přitom varují, že bez českého zájmu a tlaku na ruská oficiální místa nemá Miriam na vysvobození šanci.

mobrazek_1401.gif
mobrazek_1401.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1401.jpeg
Fotografie: Miriam Jevíková: osudová cesta. Foto OPU • Autor: Respekt

Už více než dva měsíce je v rukou neznámých únosců kdesi v Rusku u čečenských hranic humanitární pracovnice Miriam Jevíková (28). Zločinci už třikrát telefonicky vyhrožovali její smrtí, přesto se zdejší diplomaté, média i policie případem prozatím zabývají jen vlažně. Hlasy expertů z Ruska přitom varují, že bez českého zájmu a tlaku na ruská oficiální místa nemá Miriam na vysvobození šanci.

Na stezkách bojovníků

Policie dnes odposlouchává telefony Organizace pro pomoc uprchlíků (OPU), ve které Miriam Jevíková pracovala. Zatím zachytila jediný hovor. Dvacátého prvního července volal rusky hovořící muž, požadoval za propuštění dívky milion dolarů, jinak ji prý zabije. Tomuto hovoru předcházely začátkem července dva telefonáty na aparát šéfa OPU Martina Rozumka a jeho ženy. Stejný hlas přednesl stejný požadavek a Rozumkovi vše ohlásili policii.

Slovenka Martina Jevíková žije už léta v Praze a studuje Filozofickou fakultu Univerzity Karlovy. V roce 2000 začala pracovat pro OPU jako překladatelka z ruštiny, dvakrát navštívila v rámci své práce Čečensko a jednou Afghánistán. „Čečence si velmi oblíbila, trávila s čečenskými uprchlíky v Česku většinu svého času a dokázala od nich získávat skvělé informace,“ říká Martin Rozumek. Hovořili s ní otevřeně o tajných stezkách, kterými přecházeli čečenští bojovníci tamní hranice i o vztazích mezi bojovníky různých polních…

v33.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v33.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte