Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Komentáře

Zásilka z říše zla

Nabízí se klasické klišé: na adresu občanů severokorejské tyranie přišla jedna dobrá a jedna špatná zpráva. Během minulého úterka a středy dorazila do Soulu historicky dosud největší skupina severokorejských uprchlíků – skoro 460 lidí. Tak to tu ještě nebylo. Jenže tato dobrá zpráva není podložena tím, že by Pchjongjang uvolnil pouta svých obyvatel, ale pouze skutečností, že cestovní možnosti severokorejských uprchlíků již déle se ukrývajících v Číně se zlepšily – bylo možné prchat zejména přes Vietnam. Samotná hranice mezi Severní Koreou a Čínou, kruciální překážka pro utečence, má ještě tužší ostrahu než dříve, jak se vyslovují příslušní experti ve světových médiích. A to je ta špatná zpráva.

Jenom je nerozčilit

Pro útěk z nejhoršího režimu světa existuje tento recept: nejprve překonat hranici do Číny, pak se tam pokud možno nenápadně skrývat, ale přitom vydělat peníze pro jakž takž bezpečný přechod do země, která na rozdíl od Číny neuzavřela se Severní Koreou dohodu o vydávání uprchlíků. Takovou zemí je – pro leckoho překvapivě – především Vietnam, stát sice rovněž komunistický jako Severní Korea i Čína, ale umožňující těmto lidem bezpečný odlet směrem Soul. Ten skýtá nejlevnější a relativně nejbezpečnější trasu. Tak se to alespoň ukázalo v minulém týdnu.

Samotná vláda v Soulu se k uprchlíkům chová mírně řečeno zdrženlivě. Rozhodně nevidíme obdobu rozděleného Německa za studené války, kdy každý emigrant z Východu…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v32.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.