Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Civilizace

Kaleidoskop

Obraz Edvarda Muncha „Křik“ zhotovený v roce 1893, v době hlubokého míru, jako by předznamenával druhou světovou válku a všechny revoluce, které následovaly po ní. Sám umělec o prožitku, který vytvoření obrazu inspiroval, říká: „Najednou se obloha proměnila do červena, oblaka byla jako krev a jazyky ohně visely nad modročerným zálivem a městem. Stál jsem sám a chvěl jsem se vzrušením, cítil jsem nekonečný jekot protínající přírodu.“

Od doby, kdy byl obraz namalován, se spekuluje o tom, co vlastně Munch viděl. Astronom Donald W. Olson a jeho kolegové z Texaské státní univerzity nedávno publikovali v časopise Sky and Telescope zajímavou hypotézu. Podle ní by prožitek norského malíře mohl souviset s událostí, která se odehrála na druhé straně světa. A sice s ohromným výbuchem sopky Krakatoa, který vytvořil obří přílivovou a tlakovou vlnu, připravil o život 36 000 lidí a byl slyšitelný až do vzdálenosti 5000 kilometrů. Do atmosféry navíc erupce vynesla velké množství drobných prachových částic, které pak během několika málo dnů oběhly celou planetu, zastínily sluneční záření a způsobily světélkování a různé druhy barevných efektů při západech slunce po celém světě.

Problém je ovšem v tom, že k výbuchu došlo nějakých deset let před vznikem obrazu. Jak ale ukázalo studium dalších Munchových děl a dobových pramenů, většina událostí, které umělec na plátno zachytil, se odehrála dlouho před jejich vyobrazením. Desetiletá prodleva tedy nemusí…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v32.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.