Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Evropou proti zdi

Má suverénní stát právo na sebeobranu i mimo své území? Většina se dnes na obecné rovině shoduje, že v době, kdy bezpečnostní rizika překračují hranice, ano. Ukázalo se to 11. září 2001 v USA a 11. března 2004 v Madridu. Platí toto pravidlo i v situaci, kdy obranné prostředky narušují civilní život mimo uznávanou jurisdikci onoho státu? Většina tvrdí, že ne. Řeč je o protiteroristické bariéře, kterou už dva roky staví Izrael na Západním břehu Jordánu. Ve středu Valné shromáždění OSN – právně nezávazně – rozhodlo, že zeď se musí strhnout. Tento výsledek byl předem očekávaný. Zaráží jiná věc. Evropská unie hlasovala jako jeden muž pro rezoluci, která kulhala na jednu nohu, a Česko – nováček, který se za Zemanovy i Špidlovy vlády netajil tím, že v EU bude prosazovat vyváženou politiku vůči konfliktu ve Svaté zemi – hlasovalo poslušně také.

Aby bylo jasno. Výhrady proti zmíněné bariéře, plotu či zdi jsou zcela legitimní. Místy je vedena skutečně tak, že narušuje civilní život Palestinců a jejich pozemky. Tyto výhrady – právně závazně – zohlednil už před měsícem izraelský Nejvyšší soud a prosadil změnu již vybudované trasy. Ale paušálně nařizovat stržení celé bariéry, to je něco jiného. Kde zůstala česká vstřícnost? Ještě loni, v době našeho čekatelství na EU, prosadil na summitu EU v Soluni Cyril Svoboda, aby se Hamas dostal na evropský seznam teroristů. Pozdě, ale přece, mohlo se říkat v evropském kontextu. Zaplaťpánbůh za tento…

v31.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte