mobrazek_1297.gif
mobrazek_1297.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1297.jpeg
Fotografie: Karel Bartošek: Byl jsem stalinským práčetem. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Zapíše se Karel Bartošek (1930–2004) do dějin spíše jako spoluautor Černé knihy komunismu, nebo jako spoluautor spisku Hanebná role amerických okupantů v západních Čechách v roce 1945? Odpověď na tuto otázku dá až budoucnost. Již dnes ale můžeme říci, že právě skončená životní pouť Karla Bartoška (zemřel v pátek 9. července) je exemplárním případem profesní tragédie jedné generace českých historiků.

Karel Bartošek se narodil, jak sám řekl v jednom rozhovoru, ve Skutči v rodině „dělníčků z Vysočiny“. V letech 1949–1953 studoval na pražské filozofické fakultě historii a filozofii. Hned po válce konvertoval ke komunismu, což později vysvětloval svým sociálním původem a příkladem rodičů. „Přišel jsem do Prahy na fakultu, potom se mi říkalo Rudý komisař… stal jsem se fanatikem, hluboce věřícím fanatikem, já tomu říkám také, že jsem byl stalinským práčetem,“ popsal v jiném rozhovoru svou radikalizaci v době studií. Bartoškův fanatismus se plně projevil ve spisku zmíněném v úvodu, který napsal spolu s Karlem Pichlíkem na popud redakce Tvorby a později rozšířil do knihy Američané v západních Čechách v roce 1945 (1953). Kniha je těžko uvěřitelnou snůškou lží a ideologických blábolů, kterou je možno bezpochyby zařadit mezi nejagresivnější projevy stalinské propagandy u nás. Mladý agilní fanatik měl v komunistickém systému samozřejmě kariéru zajištěnu: hned po…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte