Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Civilizace

Kaleidoskop

Každý řidič to zná: ve zpětném zrcátku běžného typu nevidíte všechno, ať si je nastavíte, jak chcete. Vždy zbude mrtvý prostor, kam se snadno nepodíváte. Bohužel je zpravidla nebezpečně blízko auta, a stává se tak příčinou nehod. Analogii tohoto stavu má každý z nás na počítači. Díky službám jako Google lze velmi efektivně prohledávat celý obrovský prostor internetu. Existuje však mrtvý informační prostor: váš vlastní pevný disk. Tisíce, možná desetitisíce souborů s užitečnými informacemi uloženými v nejrůznějších formátech, v nichž lze hledat jen obtížně, nedokonale, pomalu a s řadou omezení. Je to pozoruhodný paradox: tam, kde bychom dobré hledání potřebovali nejvíc, ho prostě nemáme. Oba softwaroví giganti, kteří by do věci mohli promluvit nejvíce, tedy Google a Microsoft, zatím nepochopitelně – nebo velmi promyšleně? – vyčkávají. Je však zajímavé, že tento problém, který není technicky zas tak neschůdný, nezkusil vyřešit někdo třetí, třeba i malá a neznámá firma. Možná by dopadla tak, že by ji Microsoft časem smetl z trhu, nebo koupil. V době rostoucího antimonopolního tlaku je však stále větší naděje prosadit se i vedle obrů.

•••

Ti jsou ostatně zranitelnější, než by se zdálo. Mnichovský magistrát před několika týdny oficiálně oznámil rozhodnutí převést všech svých 14 000 osobních počítačů z Windows na Linux. Rozhodla o tom městská rada po více než roční diskusi. V oblasti veřejné správy jde o významný precedens…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v30.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.