mobrazek_1280.gif
mobrazek_1280.gif • Autor: Respekt

vobrazek_1280.jpeg
Fotografie: Kresba: Pavel Reisenauer • Autor: Respekt

PPF má problém. Mocná finanční skupina ovládající majetek za desítky miliard korun – vlastní například televizi Nova, Českou pojišťovnu, eBanku, splátkovou firmu Home Credit či týdeník Euro – čelí podezření, že při povinném výkupu akcií obrala menšinové podílníky o více než 160 milionů korun. V poměru k jejímu mnohamiliardovému majetku se to může zdát jako pakatel, pro pověst PPF je ovšem důležitý: skupina až dosud zdůrazňovala, že její akcionáři nikdy nemohli mít důvod si stěžovat.

Posudek za 14 dní

PPF a její hlavní vlastník Petr Kellner zbohatli na kuponové privatizaci, kde hrál hlavní roli fond, známý dnes pod jménem PPF investiční holding. O něj také nyní jde. Předloni se skupina rozhodla stáhnout akcie holdingu z veřejného trhu – konkrétně se tak stalo na valné hromadě 12. března 2002 – a v takovém případě musí ze zákona nabídnout drobným akcionářům, že vykoupí jejich podíly.

PPF sama navrhla výplatu ve výši 400 korun na akcii a na posouzení této sumy si objednala českobudějovického znalce Martina Zvěřinu. Už 26. března byl posudek hotov a zněl na 354 korun za akcii; cena navržená PPF byla tedy podle Zvěřiny víc než přiměřená. Holding pak od akcionářů vykoupil 488 tisíc akcií za celkem 195 milionů korun.

Jenže své podíly neprodali všichni. O necelého půl roku později se proto PPF rozhodla k dalšímu kroku: vyšachovat ze společnosti i zbylé…

v30.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 43 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 43 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte