Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Téma

Vítej domů, bestie

Býval tu doma a naháněl strach. Potom ho naši předkové vyhnali. Dnes se sem váhavě vrací, bez pochopení lidí – svých odvěkých nepřátel – ale nejspíš nepřežije. Ani po deseti letech nemá vlk v Beskydech na růžích ustláno.
Modrá Škoda Octavia sviští lesní cestou do kopce. Poslední domy zůstaly daleko vzadu a nad autem se zavřel hluboký beskydský les. Ve tmě na rozcestí řidič konečně brzdí a zkušeně parkuje mezi závějemi. Na sníh dopadají batohy, kanystr slivovice a plastiková konev, ve které plavou dva živí kapři. Dál je potřeba stoupat pěšky. K vytopené samotě u slovenské hranice je to dvacet minut tmavou nocí. Pod nohama křupe sníh, zavazadla v rukou těžknou a chodec prudce oddechuje. Mezi stromy se objevuje slabé světlo. Zítra bude Štědrý den. A někde mezi stromy prý žije vlčí smečka.

Fotografie: Setkání na celý život. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt
Fotografie: Setkání na celý život. Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Býval tu doma a naháněl strach. Potom ho naši předkové vyhnali. Dnes se sem váhavě vrací, bez pochopení lidí – svých odvěkých nepřátel – ale nejspíš nepřežije. Ani po deseti letech nemá vlk v Beskydech na růžích ustláno.

Vlčí klid

Modrá Škoda Octavia sviští lesní cestou do kopce. Poslední domy zůstaly daleko vzadu a nad autem se zavřel hluboký beskydský les. Ve tmě na rozcestí řidič konečně brzdí a zkušeně parkuje mezi závějemi. Na sníh dopadají batohy, kanystr slivovice a plastiková konev, ve které plavou dva živí kapři. Dál je potřeba stoupat pěšky. K vytopené samotě u slovenské hranice je to dvacet minut tmavou nocí. Pod nohama křupe sníh, zavazadla v rukou těžknou a chodec prudce oddechuje. Mezi stromy se objevuje slabé světlo. Zítra bude Štědrý den. A někde mezi stromy prý žije vlčí smečka.

Beskydy jsou rozlehlé hory, které si pro sebe vyhradili lidé. Patří jim hluboké lesy plné jejich zvěře i malebné pastviny, na kterých se pase jejich dobytek. Posledního vlka tu zabili před osmdesáti lety. Šelmy ustoupily do odlehlejších a méně civilizovaných hor na Slovensku, kde už pastevci a myslivci tak úspěšní nebyli. Přes pravidelný odstřel se před deseti lety začalo slovenským vlkům dařit tak dobře, že několik mladých samců překročilo hranici. Na moravské straně Beskyd je nikdo nečekal.

Když se Vladimír Janýška (37) před pěti lety stěhoval ze Vsetína na…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

v03.gif • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.