mobrazek_123.gif
mobrazek_123.gif • Autor: Respekt

vobrazek_123.jpeg
Fotografie: Jižní Tyrolsko. Mapa: Respekt • Autor: Respekt

Bruselu se náhle přestal líbit systém etnických kvót v Jižním Tyrolsku. Evropský komisař odpovědný za vnitřní trh Frits Bolkestein se v rozhovoru pro rakouský deník Die Presse svěřil, že má výhrady vůči vnitřnímu uspořádání Jižního Tyrolska, autonomního regionu na severu Itálie. V něm žijí vedle sebe tři etnické skupiny: německy mluvící Jihotyrolané, kterých je téměř 300 tisíc, Italové (113 tisíc) a Rétorománi (necelých 20 tisíc). Smlouva mezi Itálií a Rakouskem z roku 1969 o autonomii Jižního Tyrolska odráží početní rozložení tamních etnických skupin, takže favorizuje německy mluvící většinu. Mají přednostní právo na volná pracovní místa, jejich děti mají přednost při umístění v mateřských školkách před ostatními. A právě tento princip se komisaři nelíbí.

Bolkestein má za úkol dohlížet na dodržování pravidel vnitřního trhu, mezi něž patří také rovný přístup ke všem uchazečům o práci, jestliže jsou občany EU. Svým etnickým měřítkem se tudíž Jižní Tyrolsko dostává do rozporu s evropským právem. Jenže, a to je na celé věci podstatné, proč se proti tomu Brusel ohradil právě nyní? Vždyť vnitřní trh se všemi svými svobodami a právy byl dokončen v roce 1992, a když Rakousko vstupovalo do Unie o tři roky později, jeho dohodu s Itálií Evropský soud neoznačil jako protiprávní. Na tyto otázky nebyl Bolkesteinův úřad schopen minulý týden odpovědět, tak se snad dozvíme více už tento týden, kdy chce…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte