mobrazek_115.gif
mobrazek_115.gif • Autor: Respekt

vobrazek_115.jpeg
Fotografie: Daň z megalomanie: čím větší zdroj, tím větší zálohy platíme. Foto: Ludvík Hradilek • Autor: Respekt

Zprávami o jaderné elektrárně v jižních Čechách za bezmála sto miliard už byly popsány stohy papíru, přesto řada věcí stále zůstává stranou pozornosti. Jednou z nich je fakt, že už kvůli samotné existenci Temelína platí spotřebitelé za elektrický proud více, než by museli. Jak je to možné?

Zálohy dle největšího

Temelín se honosí dvěma největšími bloky v české energetické soustavě. Každý z nich má vzhledem k rozsahu a zatížení zdejší sítě nepoměrně velký výkon 981 megawattů. Druhý největší blok v Česku se nachází v elektrárně Mělník III a má výkon „pouze“ 500 megawattů. Protože množství elektřiny dodané do elektroenergetické sítě se v každém okamžiku musí rovnat odebranému množství a zároveň nikdo dopředu neví, kolik proudu se ve skutečnosti spotřebuje, je nutné stále držet záložní zdroje elektřiny. Navíc jiná než předpokládaná může být vedle spotřeby elektřiny také její dodávka. Zdroje mohou vypadnout či dojde k poruchám na elektrickém vedení, což v krajním případě vede až k totálnímu kolapsu rozvodné sítě, který například loni v srpnu zažili obyvatelé východního pobřeží Spojených států. Logicky pak platí, že čím je zdroj elektřiny větší, tím větší problémy jeho výpadek způsobí. Aby k těmto problémům pokud možno nedocházelo, objem části záloh energie se vypočítává právě podle velikosti největšího bloku v soustavě, aby ta byla schopna jeho případný výpadek &„…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte