mobrazek_107.gif
mobrazek_107.gif • Autor: Respekt

vobrazek_107.jpeg
Fotografie: Žijeme-li ve společnosti, kde se přerozděluje, je legitimní, když se o svůj díl hlásí také umělci. Mají ale na státní almužnu spoléhat? Foto: Profimedia.cz / Corbis • Autor: Respekt

Tereza Brdečková píše o umělcích a lidech v kultuře, že by „byli profesionálně lepší a bylo by jich víc, kdyby je v tom stát nenechával samotné – náš trh je příliš malý a nikdy nebude větší“ (Proč ještě psát česky, Respekt č. 2/2004). Chce průhledný systém podpory kultury, mimo jiné proto, že kultura se opět stává „zbraní“ – propaguje nás navenek ve světě. Dělají to tak konec konců všechny státy a nejen velké. Takové konstatování je však dost problematické.

Čtyřprocentní menšina

Na začátek, aby bylo jasno. Pokud žijeme ve společnosti, kde se přerozdělují zdroje, je zcela legitimní, když se o svůj díl koláče přihlásí také vydavatelé, spisovatelé, herci a kdokoli další. Třeba i ti, kdo v láhvi staví z ebenového dřeva modely lodí nebo staví originální včelí úly. Z horentní sumy, kterou stát vybere od svých občanů, se příliš mnoho utratí na naprosté nesmysly, takže není důvod, proč by se něco z toho nemělo dát na kulturní podniky. Otázka však zní jinak. Mají se umělci skutečně spoléhat na to, co jim stát milostivě hodí jako almužnu? Zůstaňme u knih, protože třeba problém filmu je docela specifický kvůli obrovským nákladům, které jeho natočení a propagace vyžaduje. Tady se bez vnější podpory tvůrci prostě neobejdou.

Stoupenci státní podpory kultury mohou uvést poměrně mocný…

v03.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v03.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte