Tak jsme to udělali znovu, notují si po 1. červenci obyvatelé Hongkongu. Už druhou obří demonstrací si připomněli výročí návratu z britského chomoutu do čínské náruče. Hongkong býval označován za ekonomické město a jeho obyvatelé za politicky apatické. Když se ale loni 1. července v ulicích objevilo půl milionu občanů demonstrujících za uchování a prohloubení demokracie, město začalo psát novou historickou kapitolu. Letos se odhady účastníků držely při zemi. Ještě hodinu před zahájením pochodu byla v tvářích organizátorů patrná nervozita. Nakonec se sešlo ještě více lidí než loni.

Před rokem byla demonstrace výkřikem nesouhlasu s chystaným zákonem o podvracení státu, který by omezil občanské svobody. Množství lidí v ulicích, ale také pokojný průběh celé akce zaskočily vládu v Hongkongu i nejvyšší vedení v Pekingu. K překvapení všech protest zapůsobil a přijetí zákona bylo odloženo na neurčito – během roku pak o něm nepadla ani zmínka. Nezůstalo jen u toho. Dva nejvíce zdiskreditovaní ministři hongkongské vlády se tehdy vzdali svých křesel.

Poučeni loňským debaklem udělali během letošních měsíců vláda i soudruzi v Pekingu řadu smířlivých kroků, kterými se snažili uchlácholit roztrpčenost. Také to zapůsobilo. Demokratická strana, vytrvalý kritik Pekingu, otupila svoje výhrady. Martin Lee, bývalý předseda strany, který byl čínským vedením označen za „zrádce“, nabídl Pekingu olivovou ratolest, když prohlásil, že je ochoten zasednout k jednacímu…

v29.gif
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 42 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.gif
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 42 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte